SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Před měsícem jsem řádně doručila svému pronajímateli okamžitou výpověď z nájmu, neboť mi vyhrožoval, protože jsem měla v bytě psa, kterého mi výslovně nezakázal. Zkoušel se také dostat násilně do bytu, když jsem nebyla přítomná, mám i protokol od policie. Problém je v tom, že pronajímatel po mne stále chce nájemné, i když tam už nebydlím a on je o tom uvědomněn. Jak mám dále postupovat?

 

ODPOVĚĎ:

Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda jste byla v podnájmu nebo zda jste byla nájemcem. Pokud jste byla v podnájmu a měla jste s pronajímatelem ( tedy nájemcem bytu) uzavřenou písemnou smlouvu a byly v ní sjednány podmínky ukončení podnájmu, měla jste postupovat dle ujednání předmětného ustanovení smlouvy. Pokud jste byla nájemcem a měla jste nájemní smlouvu, tak i v této smlouvě musí být sjednány podmínky ukončení nájmu bytu. Obecně lze říci, že dle ustanovení § 712 občanského zákoníku  ( zánik nájmu bytu) zanikne nájem bytu písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem nebo písemnou výpovědí. Výpovědní lhůta nesmí být kratší než tři měsíce. Pokud jste jen ústně uvědomila pronajímatele o tom, že se z bytu odstěhujete a nedoručila jste mu písemnou výpověď z nájmu bytu nebo jste s ním neuzavřela písemnou dohodu o skončení nájmu bytu, tak  nájem bytu právně nezanikl. Z tohoto důvodu se domáhá zaplacení nájemného. Doporučuji Vám, abyste se s pronajímatelem dohodla  o ukončení nájmu, a pokud nájem bytu i v současné době trvá,  uzavřete v každém případě písemnou dohodu o ukončení nájmu.  

 

 

Komentáře:

Komentáře slouží k okomentování daného článku. Ne ke vkládání dotazů právníkům.
Nechcete li zveřejnit své jméno tak použijte přezdívku, anebo smyšlené.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •