SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Vloženo dne 16.10.2013: Loni začátkem září jsme se nastěhovali do bytu. Ten máme "pronajatý" ale bez nájemní smlouvy, dohoda proběhla pouze ústně, jelikož majitel smlouvu nechtěl. Jelikož jsme se stěhovali na zimu, vznikl nedoplatek na plynu (topení) ten jsme na jaře zaplatili. Nyní se ale budeme stěhovat pryč. Jak zařídit, aby nám vyplatil majitel bytu přeplatek který nyní přes léto díky zálohám  jistě vznikne? Děkuji za rychlou odpověď.

 

 

ODPOVĚĎ:

Je škoda, že nemáte s majitelem bytu uzavřenou nájemní smlouvu. Občanský zákoník stanoví, že  nájemní smlouva k bytu musí být písemná. Pokud jste si sjednali zálohy na služby spojené s užíváním bytu jen ústně, budete asi těžko majiteli prokazovat váš případný přeplatek na službách po Vašem odstěhování v průběhu kalendářního roku. Pokud je majitel seriózní, může vám případný přeplatek vyplatit až po ročním vyúčtování.  Doporučuji Vám, abyste se při předání bytu pokusili s majitelem písemně dohodnout, že Vám po skončení kalendářního roku služby vyúčtuje. V dohodě uveďte stavy měřidel v bytě a Vaši novou adresu, na kterou má majitel vyúčtování poslat. Pokud se s majitelem nedohodnete a nebude mít zájem cokoli s vámi písemně sjednat a služby vyúčtovat, bude pro Vás velmi obtížné prokázat, že Vám přeplatek vznikl.   V tom případě, nemůže po vás vymáhat i případný nedoplatek.

 

 

Komentáře:

Komentáře slouží k okomentování daného článku. Ne ke vkládání dotazů právníkům.
Nechcete li zveřejnit své jméno tak použijte přezdívku, anebo smyšlené.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •