SOSPORADNA

VAŠE BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

bezplatná právní poradna

Získejte odpověď od zkušených právníků!

dotaz

Kategorie: Pracovní smlouva

Jsem zaměstnaný již 4. rokem na dobu určitou u svého zaměstnavatele. První rok klasická pracovní smlouva na dobu určitou a následně 3. dodatky. opět po roce. Nyní se zaměstnavatel rozhodl, že mi pracovní smlouvu již neprodlouží a upřednostní místní zaměstnance.

Chtěl bych se tedy zeptat, zda nevzniká po nějaké době na dobu určitou automatický nárok na dobu neurčitou? Případně jestli zaměstnavatel nejedná protizákonně? Jenom upřesním, že se jedná zaměstnavatele, jehož zřizovatelem je obec.

 

ODPOVĚĎ:

Co se týká faktické délky pracovního poměru, záleží na tom, ve které době vznikl první pracovní poměr na dobu určitou. Zjednodušeně:

  1. pokud se pracovní poměr na dobu určitou překulil z r. 2011 do r.2012 (tedy započal v roce 2011 a   skončil v roce 2012), může se takový pracovní poměr „prodloužit“ jenom dvakrát.
  2. pokud pracovní poměr na dobu určitou vznikl od 1.1.2012, lze jej dvakrát prodloužit

Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou může být sjednána nejdéle na dobu 3 let a lze ji  opakovat dvakrát.

Celkem může pracovní poměr včetně všech prodloužení a opakování trvat až 9 let – tedy 3 x 3 roky, ale to záleží na tom, na jak dlouhou dobu jsou jednotlivé pracovní poměry na dobu určitou uzavírány Např. může být uzavřena první smlouva na dobu 1 roku, pak se pracovní poměr prodlouží o  6 měsíců a poslední prodloužení může být uzavřeno na dobu 1 roku.  Nebo mohou být uzavřeny pracovní poměry na dobu určitou v trvání 3 let a může být prodloužen dvakrát vždy na 3 roky – potom vyčerpáme zákonem dané maximum 9 let.   

Co se týká opakování takového pracovního poměru – nezáleží na tom, zda se jedná o novou pracovní smlouvu na dobu určitou nebo zda se původní pracovní poměr jen prodlužuje. Po vyčerpání délky a prodloužení  pracovního poměru na dobu určitou dle zákona lze pracovní poměr na dobu určitou u téhož zaměstnavatele uzavřít až po uplynutí tří let.    

Výše uvedené se nevztahuje na pracovní smlouvu zakládající pracovní poměr na dobu určitou sjednanou mezi agenturou práce a zaměstnancem za účelem výkonu práce u jiného zaměstnavatele.  

 

Co se týká možné přeměny pracovního poměru z pracovního poměru na dobu určitou na pracovní poměr na dobu neurčitou, zákon zde určité možnosti nabízí.

  1. V případě, že je pracovní poměr na dobu určitou sjednán v rozporu se zákonem a oznámí-li zaměstnanec zaměstnavateli písemně  ještě před uplynutím sjednané doby trvání pracovního poměru, že trvá na tom, aby jej dále zaměstnával, platí, že se jeden á o pracovní poměr na dobu neurčitou.  V případě pochybností, zda byly splněny podmínky pracovního poměru na dobu určitou, mohou zaměstnanec i zaměstnavatel podat žalobu k příslušnému soudu, a to nejdéle do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby.
  2. Pokud by zaměstnanec po skončení pracovní smlouvy na dobu určitou dále u zaměstnavatele pokračoval v konání prací, a to s vědomím zaměstnavatele,   platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.  

 

Pravidla týkající se smluv na dobu určitou se týkají pouze pracovních smluv, nikoliv  prací konaných mimo pracovní poměr (např. dohody o provedení práce).

 

Komentáře:

Komentáře slouží k okomentování daného článku. Ne ke vkládání dotazů právníkům.
Nechcete li zveřejnit své jméno tak použijte přezdívku, anebo smyšlené.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

face

POZOR ZMĚNA WEBU

  •  
  • V listopadu 2015 se bude spouštět nově upravený web SOSporadna.cz
  •  
  • Nový web se rozšiřuje do psychologie.
  • V každém odvětví budeme na web vkládat články s radami do života vytvořeny odborníky. Pokud chcete být informování o přesném datu spuštění nového webu, můžete zde vložit Váš email a my Vám zašleme zprávu i radami právníků i psychologů do života.
  •